Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’nin yarısının kredi borcu var!

Türkiye’de bireysel kredi borcu bulunan vatandaşların sayısı, son verilere göre 40 milyonu aşarak oldukça yüksek bir rakama ulaştı.

Türkiye'de bireysel kredi borcu

CHP’nin haftalık ekonomi raporuna göre, bankalara ve diğer tüketici finansman kuruluşlarına olan bireysel kredi borcu ocak ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre 739 bin kişi daha artarak 40 milyon 30 bine ulaştı. Bankalara kredi kartı borcu bulunan vatandaşların sayısı 2 milyon 636 bin kişi artarak 36 milyon 825’e çıkarken, kredili mevduat borcu bulunanların sayısı da 1 milyon 297 bin kişi artarak 28 milyon 865’e yükseldi.

Raporda, Merkez Bankası’nın kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının faiz oranlarını aylık yüzde 5’e kadar artırma yetkisi verdiği ve tüketici kredisi faizlerinin de yükseldiği belirtilerek, tüketicilerin bankalara olan borçlarının yılın başından bu yana 245 milyar lira arttığı ifade edildi. Bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının toplamı, 8-15 Mart haftasında 2 trilyon 973 milyar liraya ulaştı. Bu dönemde bireysel kredi borçları 1 trilyon 642 milyar lira, kredi kartı borçları ise 1 trilyon 330 milyar lira olarak kaydedildi.