Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’de kaç elektrikli otomobil ve şarj istasyonu var?

Türkiye’de elektrikli otomobil sayısı ve şarj istasyonu sayısı her geçen ay artıyor. Peki şu anda Türkiye’de kaç elektrikli otomobil var? Türkiye’de kaç şarj istasyonu var? İşte rakamlar…

Türkiye’de elektrikli otomobil sayısı

Türkiye’de, pahalı akaryakıt fiyatları nedeniyle elektrikli otomobiller büyük ilgi görüyor. Elektrikli otomobillerle birlikte şarj istasyonu sayısı da artıyor. Türkiye’de kaç elektrikli otomobil ve şarj istasyonu var? Sorusu, özellikle araç alacakların en çok sorduğu sorular arasında.

Türkiye’de kaç elektrikli otomobil var?

Türkiye’de trafikte kayıtlı elektrikli otomobil sayısı 1 Nisan itibariyle 93 bin 973… Rakam trafikteki araç sayısına bakıldığında oldukça düşük görünüyor. Ancak 2023 yılı başında yani bundan sadece 16 ay önce Türkiye’de 14 bin 500 elektrikli araç vardı. 16 ayda yaklaşık 7 kart artması dikkat çekiyor.

Türkiye’de kaç şarj istasyonu var?

Elektrikli otomobil alacaklarını en çok düşündüren konu şarj altyapısı. Bu noktada akıllara Türkiye’de kaç elektrikli otomobil şart istasyonu var? sorusu geliyor.

1 Nisan itibariyle Türkiye’de 5 bin 821’i hızlı şarj olmak üzere 17 bin 233 şarj noktası var. Şarj istasyonlarının yarıya yakını, yenilenebilir enerjiyi kullanıyor.

2023 başında Türkiye çapında 3 bin 81 şarj noktası vardı. Yani 16 ayda şarj noktası sayısı yaklaşık 6 kat arttı.

Soket başına düşen elektrikli araç sayısı 5.4 olurken, bu oran, 13.75’lik Avrupa Birliği ortalamasından oldukça işi durumda. Elektrikli araçla aynı süratte şarj noktalarının da artması, Türkiye’de e-mobilite ekosisteminin gelişimi açısından olumlu olarak görülüyor.

Yeşil istasyon olarak nitelenen yenilenebilir enerjiyi kullanan şarj istasyonlarının sayısındaki artış da bir başka olumlu nokta olarak görülüyor.

deneme bonusu