Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Müslümanlar ilk orucu ne zaman tuttu? Oruç ibadeti nasıl ortaya çıktı?

Müslümanlar için önemli bir ibadet olan oruç, İslam’ın beş şartından biri olarak kabul edilir. Peki, Müslümanlar ilk orucu ne zaman tuttu ve oruç ibadeti nasıl ortaya çıktı? İşte detaylar haberimizde

Müslümanlar için önemli bir

Kutsal ayın gelmesiyle birlikte, Müslümanlar dünyanın dört bir yanından Müslümanlar ilk orucu ne zaman tuttu? Oruç ibadeti nasıl ortaya çıktı?sorularına cevap arıyorlar. Oruç ibadetinin kökenlerine ve nasıl başladığına dair merak uyandıran bu sorular, İslam’ın temellerine uzanan bir yolculuğa işaret ediyor. Tarihsel belgelerin ışığında, oruç ibadetinin doğuşunu ve evrimini keşfetmek, inananlar için bir zihin ve ruh yolculuğu sunuyor. Cevapları ise haberimizde yer alıyor…

Müslümanlar ilk orucu ne zaman tuttu?

Medine döneminde, Hicretin 2. yılında, Şaban ayında farz kılınan Ramazan orucu, Müslümanlara Allah’a karşı gelmekten sakınmaları için bir rehberdir. Orucun farz kılındığını bildiren ayetlerin meali şöyledir:

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir” (Bakara, 183-185).

Ramazan orucu, Müslümanlara farz kılınan ilk oruç Bedir Gazvesi’ne denk gelmiştir. Bedir Savaşı, hicretin 2. yılının 17. Ramazan’ında (14 Mart 624) meydana gelmiştir. Allah’ın Elçisi ise Bedir için 12. Ramazan’da Medine’den hareket etti. Ramazan’ın 1. günü 26 Şubat 624 tarihine tekabül eder. Buna göre ilk Ramazan bayramı da 27 Mart 624’te kutlanmıştır. Ramazan orucunun farz kılındığı yıl fıtır sadakası yükümlülüğü de getirilmiştir.

Klasik dönemin en önemli tarihçilerinden Taberî (ö.923), İslam tarihini Hz. Adem’den başlatır. Müslümanlara göre Hz. Adem’den Hz. Muhammed’e kadar aslında tek bir din vardır. Bu doğrultuda Hz. Adem’in tuttuğu ilk oruç, ilk insan ve ilk peygamber olarak kabul edilir. Hz. Musa ve Hz. İsa’nın 40 gün oruç tuttuğu rivayet edilir. Ayrıca hadis kaynaklarına göre Hz. Davud, bir günü oruçlu, bir günü oruçsuz geçirirdi.

Oruç ibadeti nasıl ortaya çıktı?

Hicret’ten sonra farz kılınan oruç ibadetiyle ilgili pek çok rivayet bulunmaktadır. Sahih olan bir rivayete göre, Bedir savaşından kısa bir süre sonra oruç farz kılınmıştır. Hz. Âişe validemizin rivayetine göre ise, Resulullah daha önce Aşûre orucuna devam etmiş ve sahabeye bunu tavsiye etmiştir. Ayrıca Muaz b. Cebel’den rivayet edilen bir haberde, Medine’de her ay üç gün oruç tuttuğu belirtilmektedir.

Peygamber Medine’ye hicret ettiğinde, Medineliler arasında Aşure orucu geleneği vardı. Başlangıçta, Medineliler Hz. Musa’ya layık olduklarını iddia ederek bu orucu tutarak Müslümanları da oruç tutmaya çağırmışlardı.

Kur’an’da adı geçen ve değeri vurgulanan tek ay, Ramazan ayıdır. Müslümanlara oruç, hicretin ikinci yılında (Miladi 624) farz kılınmıştır. Oruç ibadetinin farz kılınmasıyla ilgili ayetlerin hemen ardından, Ramazan’ın “Kur’an’ın indirildiği ay” olduğu ve bu ayda oruç tutmanın emredildiği belirtilir.

deneme bonusu