Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Muhtar azası nedir hangi görevleri üstlenir? Muhtar azaları kaç kişiden oluşur?

Muhtar azaları, köylerde yönetimi temsil eden önemli figürlerdir. Köylerdeki muhtarın sağ kolu olarak görev yapan muhtar azaları, köy halkının ihtiyaçlarını ve sorunlarını muhtara ileterek çözüm arayışında önemli bir rol üstlenirler. Peki, muhtar azaları ne iş yapar, hangi görevleri üstlenir ve kaç kişiden oluşur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Muhtar azaları, köylerde yönetimi

Muhtar azaları, köylerdeki idari yapıda önemli bir konuma sahiptirler. Muhtarın yanında köy halkının temsilcisi olarak görev yapan muhtar azaları, köylülerin sorunlarını dinler ve çözüm yolları ararlar. Ancak, muhtar azalarının görevleri ve yapılanması hakkında pek çok soru işareti bulunmaktadır. İşte, muhtar azaları hakkında merak edilen soruların cevapları…

Muhtar Azası nedir?

Her köyde, köylülerin temsilcisi olan muhtar ve muhtar azaları bulunmaktadır. Muhtar azaları, ihtiyar heyeti niteliğinde olup muhtara destek sağlarlar ve köy yönetimine katkıda bulunurlar. Köyün işlerini ve sorunlarını çözümlemek için haftada bir kez toplanan azalar, köylülerin taleplerini ve ihtiyaçlarını dinleyerek çözüm yolları ararlar. Genellikle köylüler tarafından seçilen muhtar azaları, köylülerin sorunlarına çözüm bulmak için çaba gösterirler.

Azaların Çalışma Düzeni ve Yapısı

Muhtar azaları, muhtarın görevlerini yerine getiremediği durumlarda vekil olarak görev yaparlar. Azalık görevi gönüllülük esasına dayanır ve azalar herhangi bir maddi karşılık beklemeden çalışırlar.

Muhtar Azaları Kaç Kişiden Oluşur?

Muhtar ve muhtar azalarının seçimi, oy pusulalarına adayların isimlerinin yazılmasıyla gerçekleşir. Köylerde, nüfusa bağlı olarak muhtar azaları şu şekilde belirlenir:

  • Nüfusu 1000 kişiye kadar olan köylerde 8 azadan oluşur.
  • Nüfusu 1001 ile 2000 arasında olan köylerde 10 azadan oluşur.
  • Nüfusu 2000 kişiden fazla olan köylerde ise 12 azadan oluşur. Adayların isim ve soyisimleri aynı olduğunda, anne-baba isimleri parantez içinde belirtilir ve eğer anne-baba isimleri de aynı ise, doğum tarihi de yazılmalıdır. Bu ayrıntıların seçim bölgesine bildirilmesi gerekmektedir.
deneme bonusu