Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milyonlarca Kullanıcıyı Etkileyen Karar! Sosyal Medya Kullanımı Yasaklandı!

İspanya Ulusal Mahkemesi, telif hakları ihlali suçlamalarıyla ilgili olarak anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kullanımını askıya aldı. Hakim Santiago Pedraz’ın talimatıyla telefon operatörlerine Telegram’ın kullanımının durdurulması talimatı verildi.

İspanya Ulusal Mahkemesi, telif

Hakim Pedraz, Telegram’ı iş birliği yapmamak ve teknik verilerin raporlanmasına olanak sağlamamakla suçlayarak, kullanımının durdurulmasına ilişkin ihtiyati tedbir kararı aldı. Bu kararın gerekli, uygun ve orantılı olduğunu belirtti.

Muhalif Görüşler ve Eleştiriler

Karara karşı bazı kesimlerden eleştiriler geldi. Tüketiciler Derneği Facua, kararın içerik yayıncıları için büyük zararlar doğuracağını ve orantısız olduğunu savundu. Podemos Partisi lideri İone Belarra ise tedbiri özgürlükleri tehdit eden, haksız, sansürcü ve orantısız olarak tanımladı.

Telegram’ın Kökeni ve Faaliyetleri

Rus iş insanları Nikolai ve Pavel Durov kardeşler tarafından kurulan Telegram, Whatsapp’a alternatif olarak 2013 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Ancak İspanya’daki telif hakları ihlali suçlamaları nedeniyle kullanımı şu anda askıya alınmış durumda.