Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İsrail Devlet Televizyonu: İran, İsrail’e misilleme saldırısına başladı

Son dakika haberine göre, İran, İsrail’e misilleme saldırısına başladı. Saldırı, İsrail ordusu tarafından doğrulandı. İsrail Ordu Sözcüsü Hagari, mümkün olan en kısa sürede hedefleri durduracaklarını söyledi. İran televizyonundan da İsrail’e karşı kapsamlı bir saldırı başlatıldığı bildirildi.

Son dakika haberine göre,

İsrail Devlet Televizyonu KANN, İran’ın, İsrail’e misilleme saldırısına başladığını açıkladı.

İsrail, olası İran saldırısına karşı günlerdir teyakkuz halindeydi. Başbakan Binyamin Netanyahu hazırladığı bir video mesajla İsraillilere bir süredir olası bir İran saldırısına hazırlandıklarını bildirmişti. İsrail’in hava sahasını kapattığını duyurmasının ardından İsrail Devlet Televizyonu KANN, İran’ın İsrail’e karşı İHA saldırısı başlattığını bildirdi. İlk belirlemelere göre saldırının daha çok Irak üzerinden yapıldığı görüldü.

İsrail Ordusu, İran’dan hava saldırısının başlatıldığını onayladı. Ordu Sözcüsü Hagari, ayrı bir uyarı gerektiren başka saldırılar olması durumunda İsrail Savunma Kuvvetleri’nin kamuoyunu bilgilendireceğini söyledi. İHA’ların İsrail hava sahasına girmesi durumunda sirenler çalacağını bildiren Hagari, “Hedefleri mümkün olduğu kadar kısa sürede durdurmaya çalışacağız” dedi.

Hagari, ordunun droneları engellemeye çalışması nedeniyle GPS kesintileri yaşanacağını da bildirdi.

İsrail savaş kabinesi toplandı. Saldırının ardından toplanan kabineden ilk görüntüler geldi.

İSRAİL HAVA KUVVETLERİ’NDEN AÇIKLAMA

İsrail Hava Kuvvetleri’nden saldırıya ilişkin yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“Kısa bir süre önce İran, kendi topraklarından İsrail Devleti topraklarına doğru İHA fırlattı. İsrail Silahlı Kuvvetleri yüksek alarm durumunda ve hava savunma sistemi de ülke semalarını koruma görevinde olan Hava Kuvvetleri uçakları ve Deniz Kuvvetleri gemileriyle aynı anda yüksek alarm durumunda. IDF tüm hedefleri izliyor. Halktan, İç Cephe Komutanlığı’nın talimatlarını ve İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsünün konuyla ilgili resmi açıklamalarını dinlemesini ve bunlara uymasını istiyoruz.”

İRAN: KAPSAMLI BİR SALDIRI BAŞLATTIK

İran devlet televizyonu, İsrail’e insansız hava araçlarıyla kapsamlı saldırı başlatıldığını bildirdi. Devlet bağlantılı İran medyası ise İsrail’e ikinci bir İHA saldırısı başlatıldığını bildirdi. İran Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamayla da İsrail’e karşı geniş çaplı bir saldırı düzenlendiği bildirildi.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI’NDAN AÇIKLAMA

İran Devrim Muhafızları Birliği, İsrail’e yönelik bir saldırı başlattığını doğrulayan bir bildiri yayınlayarak bunun 1 Nisan günü Şam’daki İran konsolosluk binasına düzenlenen ve aralarında iki generalin de bulunduğu çok sayıda İran Devrim Muhafızları üyesinin öldürüldüğü İsrail saldırısına yanıt olduğunu açıkladı.

HAMANEY: SİYONİST REJİM CEZALANDIRILACAK

İran dini lideri Hamaney İsrail’e yönelik başlatılan İHA saldırılarına ilişkin açıklamasında, “Siyonist rejim cezalandırılacak” ifadesi kullanıldı.

İRAN SAVUNMA BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

İran Savunma Bakanı, İHA’ları engellemek için hava sahalarını İsrail’e açan herkesin hedef alınacağı konusunda uyaran bir bildiri yayınladı.

İran basınında yer alan haberlere göre, üçüncü dalga İHA saldırıları da başladı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

İsrail’in güvenliğine desteklerinin tam olduklarını bildiren Beyaz Saray, İran’ın İsrail’e saldırı başlattığını belirterek, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Delaware’den dönüşünde Beyaz Saray Durum Odası’nda Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileriyle görüşeceğini duyurdu.

İNGİLTERE’DEN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, saldırıya ilişkin, “İran rejiminin İsrail’e saldırısını en şiddetli biçimde kınıyorum” dedi.

ÜRDÜN’DEN AÇIKLAMA

Irak’tan çıkan İHA’ların Ürdün ve Suriye’ye yaklaştığı bildirildi. Reuters’ta yer alan habere göre, Ürdün, hava sahasını ihlal edecek İran İHA ya da savaş uçaklarını düşürmeye hazır olduğunu bildirdi.

LÜBNAN HİZBULLAHI’NDAN AÇIKLAMA

Lübnan Hizbullahı: İşgal altındaki Golan’daki Keila kışlasında konuşlu hava ve füze savunma karargahını onlarca Katyuşa roketiyle bombaladık.

IRAK HAVA SAHASINI UÇUŞLARA KAPATTI

Irak resmi haber ajansı INA’ya konuşan Ulaştırma Bakanı Rezzak es-Sadavi, hava sahasının tüm uçuşlara kapatıldığını açıkladı. Bakan, ülkedeki tüm uçuşların da durdurulduğunu belirtti. Sivil Havacılık Kurumundan yapılan açıklamada da Irak hava sahasının kapatılmasının geçici ve önlem amaçlı olduğu bildirildi Açıklamada, hava sahasının tüm gelen ve giden uçuşlara sabah saat 05.30’a kadar kapatıldığını ve bunun duruma göre uzatılabileceği de aktarıldı.

Öte yandan, İsrail’e yönelik başlatılan saldırının ardından, Lübnan yönetimi, tedbir amacıyla hava sahasının kapatıldığını bildirdi.

deneme bonusu