Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ilgaz Zorlu kimin torunu? Ilgaz Zorlu mesleği ne?

Son zamanlarda merak uyandıran isimlerden biri olan Ilgaz Zorlu’nun kim olduğu ve mesleği hakkında araştırmalar hız kazandı. Peki, Ilgaz Zorlu kimin torunu? Ilgaz Zorlu mesleği ne? İşte detaylar

Son zamanlarda merak uyandıran

Ilgaz Zorlu, Türkiye’nin tanınmış ailelerinden birine mensup olan bir isimdir. Zorlu ailesinin torunu olan Ilgaz Zorlu’nun köklü geçmişi ve mesleği, merak edilen konular arasında yer alıyor. Ailenin iş ve sanat dünyasındaki etkisiyle bilinen Zorlu, kariyeri ve aile bağlarıyla dikkat çekiyor. Peki Ilgaz Zorlu kimin torunu? Ilgaz Zorlu mesleği ne? İşte detaylar…

Ilgaz Zorlu kimdir?

İstanbul doğumlu olan araştırmacı-yazar, Şemsi Efendi’nin altıncı kuşaktan torunu olarak Selanik’te dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Uludağ Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Dr. Gad Nasi’nin rehberliğinde Kudüs’te bir yıl boyunca araştırmalarda bulundu ve aynı dönemde Ben Zwi Enstitüsü’nde Sabetaycılık üzerine önemli kaynakları inceledi. Yavne Kibbutz’unda Yahudi tarihi ve kültürü konularında eğitim aldıktan sonra İstanbul’a dönerek yaşamını ve çalışmalarını burada sürdürdü.

Sabetaycılık konusundaki yazıları öncelikle Birikim, Tarih ve Toplum, Toplumsal Tarih ve Tiryaki dergilerinde yayımlandı. Ardından 1998’de “Evet Ben Selanikliyim-Türkiye Sabetaycılığı” adlı kitabında bu konuyu derinlemesine ele aldı. 2000 yılında Zvi-Geyik Yayınevi’ni kurarak, aynı alanda Prof. Abraham Galante’nin “Sabetey Sevi ve Sabetaycılığın Gelenekleri” ile Mehmet Şevket Eygi’nin “Yahudi Türkler ya da Sabetaycılar” adlı eserlerini yayımladı.

Ilgaz Zorlu kimin torunu?

Ilgaz Zorlu Atatürk’ün ilk öğretmeni Şemsi Efendi’nin altıncı kuşaktan torunudur.

Ilgaz Zorlu mesleği ne?

Ilgaz Zorlu yazardır. Sabetaycılık kosunda tartışmalara yol açan yazılarını önce Birikim, Tarih ve Toplum, Toplumsal Tarih ve Tiryaki dergilerinde yayınladı. Bilahare Evet Ben Selanikliyim adı altında kitaplaştırdı. 2000 yılı başlarında Zvi-Geyik Yayınevi’ni kurdu. Prof.Abraham Galante’nin Sabetey Sevi ve Sabetaycılığın Gelenekleri ve Mehmet Şevket Eygi’nin Yahudi Türkler yahut Sabetaycılar adlı kitaplarını neşretti.