Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hazine ve Maliye Bakanlığı ALTIN açıklamasını yaptı

Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası, yetkilendirilmiş kuyum işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından işlenmemiş altın ithalatı için bir kota aldı.

Ziraat Bankası ve Vakıf

İşlenmemiş altın ithalatında son dönemde yaşanan yükselişin dış ticaret dengesi ve ödemeler dengesi üzerindeki olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak, 7 Ağustos 2023’te işlenmemiş altın ithalatı için bir kota uygulanmaya başlandı. Kota uygulaması sonrasında piyasada işlenmemiş altın arzında yaşanan daralma nedeniyle Bakanlığımıza iletilen sorunların azaltılmasına yönelik bir önlem olarak, işlenmemiş altın ithalatı için bir kota uygulanmaya başlandı.

Sözü edilen uygulamaya göre, Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuyum işletmeleri, ilgili ayın ilk 3 iş günü içerisinde TC Ziraat Bankası A.Ş. şubelerine yetki belgeleri ile birlikte ya da altinihracatdestek@vakifkatilim.com adresine başvurmalıdır.tr e-posta adresine yetki belgelerinin taranmış hali ve talep ettikleri işlenmemiş altının kilogram olarak miktarını içeren bir başvuru formu göndermeleri gerektiği bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bankanın kuyum işletmesine satın alabileceği miktarı bildirmesini (örneğin Nisan ayı için 4 Nisan), sonraki 3 iş günü içinde (örneğin Nisan ayı için 5-8-9 Nisan) kuyum işletmesi tarafından bankaya ödemesini gerektiğini belirtti. Yapılacak ödemelerin ardından ilgili banka işlenmemiş altın ithal ederek hak sahiplerine İstanbul’daki şubelerinde tesli altın teslim eder. Bununla birlikte, bir kuyum işletmesinin aynı anda birden fazla bankaya talep iletmemesi gerekir; aksi takdirde, kuyum işletmesinin tüm talepleri iptal edilecektir.”” ifadelerine yer verildi.

deneme bonusu