Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Esnaf Olmak İsteyenlere Kredi 2024 ESNAFA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Bir kamu bankası olarak

Bir kamu bankası olarak hizmet veren Halk Bankası esnaf olmak isteyenlere kredi vererek finansal açıdan daha rahat bir konuma gelmelerine olanak sağlamaktadır. Bu yazımızda Esnaf kredisi başvurusu yapmak için şartlar nelerdir? Başvuru sonuçları nasıl öğrenilir ve 2024 yılı esnafa faizsiz kredi nasıl alınır konularını inceledik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan karar uyarınca Halk Bankası tarafından 2024 yılından devreden kredilerde dahil olmak kaydıyla esnaf ve sanatkarlara 2024 yılında verilecek olan kredilerde %50 oranında faiz indirimi uygulayacak. Alınan karar gereğince geleneksel olarak sürdürülen meslek kollarının yanı sıra, kültürel ve sanatsal yönü bulunan ve kaybolmaya yüz tutmuş meslek türlerine de kredi kullandırılacak. Ayrıca, 1 yıllık usta belgesine sahip olup esnaf olmak isteyenlere kredi verilmesi de kararda yer alıyor.

Esnaf Olmak İsteyenlere Kredi 2024 Halkbank

Esnafa destek sağlama amacına yönelik olarak Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan karar, esnafa faizsiz kredi verilmesinin yanı sıra yeni başlayacak olanlara işyeri açma kredisi konusunu da içeriyor. 29 Aralık 2023 tarihinde onaylanarak resmi gazetede yayınlanan karardan 2,5 milyon civarında kobi kuruluşu ve esnaf yararlanacak. Yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararına göre Halkbank esnaf kredisi kullanmak isteyen esnaflar özel faizsiz esnaf kredisi adıyla sunulan bu hizmetten 31 Temmuz 2024 tarihine kadar başvurmak suretiyle yararlanabilecek.

Alınan bu karara ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı da esnaflara 2024 yılında %50 indirimli faiz desteği imkanı sağlayacak. 2023 yılından devredilecek krediler de dahil olmak kaydıyla bazı kredileri esnaf ve sanatkarlar %50 ila %100 faiz indirimi ile kullanabilecek.

Halkbank Sıfır Faizli İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Özellikle pandemi döneminde toplumun geneline düşük faizli kredilere vererek vatandaşın nakit akışını düzenlemesine destek olan Halkbank faizsiz iş kurma kredisi adı altında sağlayacağı finansal destekle, esnaf olmaya karar veren kişilere destek vermeyi amaçlıyor. Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri (ESKKK) kefaletine gerek duyulmadan verilecek olan krediler ‘’0’’ faiz oranıyla kullanıma sunulacak. Faizsiz iş kurma kredisinden, esnaf ve sanatkarların yanı sıra,  geleneksel meslek kollarını sürdürmek isteyenler ile en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olup iş kurmak isteyenler yararlanacak.

Farklı iş önerileri 2024

1- ESKKK kefaleti aranmaksızın hazine desteği ile 60 ay vade ile 3-6 ayda bir taksit ödemeli ve cazip faizlerle 100 bin- 225 bin TL

2- ESKKK kefaleti alınarak 60 ay vadeli 3-6 ay geri ödemesiz %0,79 aylık, %9,5 yıllık faiz oranları ile 125 bin- 150 bin, 175 bin ve 225 bin TL

3- En az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olanlarla, eskimeye yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet göstermeye devam edenlere % 100 faiz indirimli kredi

4- İşyeri satın almaya yönelik olarak esnaf yatırım kredisi adı altında aylık veya 3 ayda bir ödeme seçenekleriyle 120 ay vadeli 500 TL limitli kredi

5- ilk 6 ayı ödemesiz olarak % 8,5 faizle 25.BinTL limitli kredi

Tüm bunların yanı sıra girişimci kredileri adı altında 30 bin TL ile 75 bin TL arasında kredi çekme imkanı sağlanacak. Buna göre usta girişimcilere 30 bin TL, genç girişimcilere 50 bin TL, cesur girişimcilere 75 bin TL ve mucit girişimcilere 75 bin TL limitli krediler verilecek.

Senetle Kredi Veren Yerler başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Halkbank İşyeri Açma Kredisi İçin Gereken Evraklar

Halkbank işyeri açma kredisi başvuru öncesinde bazı evrakların hazırlanması gerekiyor. 30 bin TL tutarında sıfır faizli esnaf kredisi imkanından yararlanmak için,

  • En az 1 yıllık ustalık belgesine sahip bulunmak ve en az 1 yıldan beri esnaf ve sanatkar olarak faaliyet gösteriyor olmak.
  • Esnaf odasında kaydı bulunmak
  • Esnaf sicil kaydına sahip olmak
  • İşyerinin faaliyette bulunduğu bölgede bulunan ESKK kooperatifine üye olmak.

Bu şartlara sahip olanlar an yakın Halk bankası şubesine nüfus cüzdanı ve istenilen belgelerle birlikte başvuru yaptığı takdirde iş yeri açma kredisi alma imkanından yararlanabilecek. Bu gibi yeni iş yeri açacaklara tavsiyemiz kesinlikle kosgeb üzerinden ilerlemeleridir. Hem iş yeri açma hem de nakit desteği başlığı altında binlerce TL değerinde ve uzun vadeli kredi ödemeleri sunan kosgeb daima esnafın yanında olmaya devam edecektir. Burada bilinmesi gereken en önemli detay, ilk etapta tüm işlemleri şahsın kendisi yapıyor ödemeler dahil. Sonrasında kosgeb il müdürlüğüne başvuru yapacak ve ödediği faturaların bir kısmını kosgeb desteği ile geri alabilecek.

deneme bonusu