Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

El-Adl Ne Demek? El-Adl Esması Türkçe Anlamı ve Faziletleri…

Allah’ın Kuran’ı Kerim’de geçen 99 ismi bulunmaktadır. Bu isimlere esma-i hüsna denir. Esma-i hüsnada yer alan isimlerden bazıları merhamet ve affetmek, bazıları ise ilim ile ilgilidir.

Allah'ın Kuran'ı Kerim'de geçen

El-Adl Ne Demek?

El-Adl ismi, sadece En’am Suresi’nin 115. ayetinde geçer. Bu ayette Allah’ın adil ve sözlerinin doğru olduğundan bahsedilir. Aynı ayette, Allah’ın sözlerinin ve hükümlerinin değiştirilemeyeceği de bildirilir.

İslam terminolojisine göre yerinde davranmak ve bir şeyi tam manasıyla gerçekleştirmeye adalet denir. Zulüm kelimesinin sözlük anlamı ise bir şeyin olması gereken yerde bulunmaması anlamına gelir. Bu nedenle iftira ya da gıybet zulüm; dürüst olmak ise adil davranmak demektir.

Türkçede bu isim “Adil” şeklinde kullanılmaktadır ve erkek ismi olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 36 bin kişinin taşıdığı adil kelimesi, herkese eşit davranan ve karar verirken çıkarlarını değil adaleti gözetendir. Kelimenin müennes hali olan “Adile” de aynı anlama gelip kız çocuklarına konan isimler arasında yer alır.

Adli ve adliye sözcükleri de el-adl kelimesinden türetilmiştir. Hakkaniyetli ile eş anlamlı olan bu sözcüğün ikinci anlamı ise merhametlidir.

El-Adl Esması Türkçe Anlamı

El Adl esması, Allah’ın diğer isimleri gibi birden fazla anlama gelir. Bu ismin ilk alamı, daima doğruyu söyleyen ve hakkaniyetli davranandır. Allah-u Teala, hem bu dünyada hem de ahirette, kullarının arasında ayrım yapmaz. Örneğin Rahman ismi, dünyada kafir – mümin ayrımı yapmadan tüm kullarına merhamet eden demektir. Allah’ın merhameti, ilmi ve kudreti sonsuz olduğu için herkesi kapsar.

Yüce Yaradan, kıyamet gününde de tüm insanlara eşit olacak ve herkesi günahlarının ya da sevaplarının çokluğuna göre cennete ya da cehenneme gönderecektir.

Bazı İslam alimleri, El- Adl isminin, yarattıklarına ihsan eden ve bol bol nimet veren anlamına geldiğini iddia etmiştir. Örneğin, yağan yağmurdan herkes nasiplenebilir ve herkesin ekinleri meyve verir. Allah’ın bazılarına bol bol rızık verip bazılarından rızkı kesmesi ise bir imtihandır.

El- Adl Esmasının Faziletleri

1- Bu esmayı yatsı namazından sonra 99 kez okuyan kişi, yalan, gıybet ve iftira günahlarından uzak durur ve daima haktan yana olur.

2- El Adl esmasını gece yatmadan önce okumak, kişinin korkulu rüya görmesini engeller.

3- El-Adl ismini sık sık zikretmek, kişinin başına gelen kötü olaylara karşı çok dana dirayetli ve güçlü olmasını sağlar.

Kaynak: Makalenet

deneme bonusu