Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayburt’ta hangi maden çıkarılır? Bayburt’ta maden var mı?

Bayburt, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla ünlü bir ilimizdir. Ancak son zamanlarda merak edilen konulardan biri de Bayburt’ta bulunan madenlerdir. Peki, Bayburt’ta hangi madenler çıkarılır? İşte, bu sorunun cevabı ve tüm detaylar haberimizde

Bayburt, doğal güzellikleri ve

Bayburt, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle dikkat çeken bir ilimizdir. Ancak, son zamanlarda merak edilen konulardan biri de Bayburt’ta maden olup olmadığıdır. İşte, Bayburt’ta hangi maden çıkarılır? Bayburt’ta maden var mı? sorularının yanıtları haberimizde yer alıyor…

Bayburt’ta hangi maden çıkarılır?

Bayburt ili, Anadolu’nun kuzey doğusunda Çoruh Nehri kenarında konumlanmış bir il olup, doğusunda Erzurum, batısında Gümüşhane, kuzeyinde Trabzon ve Rize, güneyinde ise Erzincan illeri ile çevrilidir. Bayburt’un jeolojik yapısı, çeşitli maden yataklarının oluşumu için uygun bir ortam sunmaktadır. Ancak, bilinen maden yataklarının sayısı oldukça azdır. İldeki metalik madenler arasında bakır ve krom yatakları öne çıkmaktadır. Merkez-Helvaköy ve Anzarya bakır sahalarında 200.000 ton potansiyel kaynak belirlenmiştir. Kopdağı Bölgesi’nde ise %15-45 Cr2O3 tenörlü çok sayıda krom yatağı ve zuhuru bulunmaktadır.

Bayburt’un ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Bayburt Taşı, özellikle yapı taşı olarak kullanılmaktadır. 2005 yılında yapılan detay etütler sonucunda Toptepe, Sırataşlar, Gevenli, Konakdağ ve Gümüşdamla sahalarında toplam 2.535.700 ton görünür rezerv tespit edilmiştir. Ayrıca, Bayburt ve çevresinde traverten yatakları da bulunmaktadır.

Bayburt, doğal taş potansiyeli açısından da zengin bir bölgedir. İldeki açık, koyu bej renkli ve resifal özellikli Jura kireçtaşları ile oniks ve granitler önemli doğaltaş potansiyelleri arasındadır. Bunun yanı sıra, Demirözü ilçesinde bulunan Edire ve Gümüşgöze kil sahaları da bölgenin endüstriyel hammadde kaynakları arasında yer almaktadır. %22 ile 31 arasında değişen Al2O3 içeriğine sahip bu sahaların toplam görünür ve muhtemel kil rezervi 386.100 ton olarak belirlenmiştir.

Bayburt’ta maden var mı?

Bakır-Kurşun-Çinko (Cu-Pb-Zn): Merkez-Helvaköy ve Anzarya sahalarında 200.000 ton potansiyel kaynak.
Kil (Kil): Demirözü-Edire sahasında %22-29 Al2O3 içeriğinde 93.600 ton görünür ve muhtemel rezerv. Demirözü-Gümüşgöze sahasında ise %29-31 Al2O3 içeriğinde 292.500 ton mümkün refrakter kil rezervi bulunmaktadır.
Krom (Cr): Merkez (Kopdağı Bölgesi) krom sahasında %15-45 Cr2O3 tenörlü 360.000 ton görünür ve muhtemel rezerv.
Mermer (Doğal Taş): Merkez ve Aydıntepe ilçelerindeki Sırataşlar, Toptepe, Gevenli ve Gümüşdağ Bayburt taşı sahalarında %5 blok verimine sahip 2.535.729 ton görünür, 643.000 ton muhtemel ve 599.200 ton mümkün rezerv bulunmaktadır.

deneme bonusu