Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayburt bireysel borç artışında birinci sırada yer alıyor

BDDK verilerine göre tüketici

BDDK verilerine göre tüketici kredileri ve kredi kartı harcamaları son bir yılda artış gösterdi. İhtiyaç kredisi yüzde 72 artarken, bireysel kredi kartı harcamaları ise ikiye katlandı. Bireysel kredi bakiyesi ve risk konusunda en hızlı yükselen il ise Bayburt oldu.

Tüketici kredileri ve kredi kartı harcamaları arttı 

BDDK verilerine göre, Şubat 2023’te 1 trilyon 688 milyar lira olan tüketici kredileri ve bireysel kredi kartları harcamaları toplamı, Şubat 2024’te 2 trilyon 835 milyar liraya yükseldi. Bu, son bir yılda bu alandaki borçlanmanın yüzde 67,24 arttığı anlamına geliyor.

Bireysel kredi bakiyesi en çok Bayburt’ta artış gösterdi

Aralık 2023 ayı itibarıyla İstanbul 28, Ankara yüzde 10 ve İzmir yüzde 7’lik bireysel kredi payına sahip. Verilere göre Bayburt, yüzde 24 ile son 12 ayda bireysel kredi bakiyesi en çok artan il oldu.

Bayburt’ta bireysel kredi riski hızla büyüyor 

TBB verilerine göre son 12 ay içerisinde bireysel kredi riski en hızlı büyüyen il de yüzde 127 ile Bayburt oldu. Bu durum, Bayburt’taki vatandaşların borçlanma yükünün artması ve borçlarını geri ödeme kapasitelerinin zayıflaması anlamına geliyor.

Bireysel kredi kartı harcamaları ikiye katlandı

Ülke genelinde bireysel kredi kartı harcamalarının toplam tutarı ise son bir yılda yüzde 115 artarak 503 milyar liradan 1 trilyon 273 milyar liraya yükseldi. Bu harcamaların 561 milyar lirası taksitli, 711 milyar lirası ise taksitsiz alışverişten oluştu. 

1.3 Milyon Kişi Borcunu Ödeyemiyor

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin (TBB) yayınladığı son verilere göre, 2023 yılı sonu itibarıyla bireysel kredi kullanan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2 milyon kişi artarak 40 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 69 bin TL düzeyinde gerçekleşti. 

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanlar, vatandaşların borçlanma konusunda dikkatli olması ve borçlarını geri ödeme kapasitelerini göz önünde bulundurması gerektiği konusunda uyarıyor. Ayrıca, ihtiyaç dışı harcamalardan kaçınmak ve tasarrufa önem vermek de borçlanma yükünü hafifletmek için önemli.

deneme bonusu