Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Abdullah Zeydan Neden Görevden Alındı? Sebebi Nedir?

DEM Parti’den Van belediye

DEM Parti’den Van belediye başkan adayı olan ve seçimlerde çok büyük farkla kazanan Abdullah Zeydan hakkında görevinden alınması üzerine insanlar “neden görevden alındı?” sorularına cevap araştırmaya başladılar. Dem Parti doğu da bir çok şehir de ilk parti olmuş ve bunlar bir tanesi de Van da açık ara farkla kazanması ile gerçekleşmişti.

Her ne kadar aday olmasında itiraz gözükmese de, seçimlerin bitmesi sonrasında yapılan itirazlar kapsamında aday olması uygun görülmedi ve Abdullah Zeydan’ın görevi verilmeden geri alındı. Bu durum üzerine Van ve bir çok farklı yakın şehirde halk ayaklanma içerisine girdiği görülmektedir. Genelde insanlar haberlerde Van’da yaşanan iç karışıklıkları görerek sebebini öğrendiklerinde Abdullah Zeydan hakkında neden görevden alındı? sorusunu sormaktalar.

Van İl kurulu bu konuda yaptığı açıklama da görevden alınmasına sebep olan bazı maddeleri sıraladı. Öncelikle hak olan süre içerisinde durum hakkında itirazın kabul edilmesi üzerine DEM Partisi’nden Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Abdullah Zeydan hakkında seçilme yeterliliği olmadığına karar verildi. Kanunen belirlenen süre içerisinde seçilme hakkına sahip olmayan adayın yerine ikinci partiye mazbata verilmesi gerektiği yer almaktadır.

Abdullah Zeydan Neden Görevden Alındı? Sebebi Nedir?

Abdullah Zeydan’ın görevden alınmasının sebebi, seçilme yeterliliğine ilişkin yapılan itirazlar ve sonuçların incelenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu durum, Van’da ve çevresinde tartışmalara neden olmuş ve halk arasında tepkilere yol açmıştır.

Abdullah Zeydan’ın görevden alınması konusu, son seçimlerde Van belediye başkanı olarak göreve başlamasından sonra gündeme gelmiştir. Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DEM) Van belediye başkan adayı olarak seçimlere katılan Zeydan, seçimleri büyük bir farkla kazanmıştır. Göreve başladıktan sonra itirazlar ve tartışmalar ortaya çıkmış ve bu durum Zeydan’ın görevden alınmasıyla sonuçlanmıştır.

Öncelikle, seçim sonrasında yapılan itirazlar ve incelemeler neticesinde, Abdullah Zeydan’ın seçilme yeterliliği hakkında tartışmalar başlamıştır. Van İl Kurulu’nun yaptığı açıklamada, Zeydan’ın seçilme yeterliliğinin olmadığına karar verilmiştir. Kanunen belirlenen süre içinde yapılan itirazlar sonucunda, Zeydan’ın seçilme hakkına sahip olmadığına karar verilmiş ve görevden alınması gerektiği belirtilmiştir.

Seçim yasalarına göre, seçim sürecinde yaşanan itirazlar ve sonuçlarının değerlendirilmesi sonucunda adayların seçilme yeterliliği incelenir. Eğer bir adayın seçilme yeterliliği olmadığına karar verilirse, görevi verilmeden geri alınabilir ve bu adayın yerine seçimde ikinci sırayı alan partiye mazbata verilir.

Bu durum, Van ve çevresinde halk arasında rahatsızlık ve tepkilere neden olmuştur. Halk, seçilmiş bir belediye başkanının görevden alınmasına ve yerine ikinci sıradaki adayın getirilmesine tepki göstermiştir. Van İl Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre, bu kararın seçim yasalarına uygun olarak alındığı belirtilmiştir.

deneme bonusu